Висота бруківки

Основна ціль будь-якого покупця бруківки – вибрати, купити, вкласти та більше ні про що не турбуватися. Однак при виборі тротуарної плитки не варто бути легковажним, а задуматись над тим, для чого вона потрібна та в яких умовах буде використовуватись.
Один із важливих факторів – це висота бруківки. Так, саме від неї залежить стійкість та витривалість майбутнього дорожнього полотна.
Висота бруківки

Якою буває стандартна висота бруківки?

Однієї для всіх висоти не існує, кожна плита чи плитка в залежності від своїх геометричних та фізичних властивостей має свою оптимальну висоту, від якої залежить сфера використання.
Наразі виділяють такі висоти тротуарної плитки:
Бруківка* 4,5 см
Бруківка* 4,5 см призначена тільки для пішохідного руху, тому використовується у класі навантаження 1 (ми вже розповідали, що таке класи навантаження та для чого вони необхідні)
Бруківка 6 см
Бруківка 6 см — можливий рух транспорту, однак все залежить ще й від класу навантаження: плитка* «бруківка Львівська» має висоту 6 см і здатна витримати неінтенсивний рух автомобілів (клас навантаження 3), а плитку* «Романо» з ідентичною висотою можна використовувати лише, де є пішохідний рух, а швидкість автомобіля не перевищує 5 км/год (клас 2)
Тротуарна плитка* 8 см
Тротуарна плитка* 8 см використовується в місцях інтенсивного руху легкового транспорту, наприклад на стоянках чи дорогах загального користування, належить до класу 4. Варто зауважити, що ця характеристика стосується тільки плиток, не плит, оскільки останні менш стійкі та не зможуть витримати таке навантаження. Плити висотою 8 см частіше належать до 2 класу, де обмежений рух авто.
Плитка* 10 см належить до класу 4, використовується на промислових ділянках та стоянках для вантажного транспорту.
Тротуарна плитка* 12 см
Тротуарна плитка* 12 см витримує навантаження у 8-11 тонн на вісь, тому знаходиться у 5 класі навантаження.
*-дані характеристики здебільшого призначені для плиток. Плити з висотою 6 та 8 см призначені лише для руху пішоходів та мінімального руху легкового автотранспорту.

Чому висота бруківки важлива?

Висота тротуарної плитки напряму впливає на розподіл перпендикулярного навантаження, що виникає між її елементами під час гальмування або розгону автотранспорту на мощеній дорожній поверхні.

До прикладу, уявіть автомобіль, який їде мощеною дорогою та здійснює гальмування або прискорення. Згідно з третім законом Ньютона, кожна дія має свою протидію, тому колесо, що крутиться під час руху, діє на тротуарну плитку та утворює силу тертя кочення.
Сила тертя кочення — опір, що виникає між колесом та поверхнею плитки, тобто, коли одне тіло перекочується по-іншому. Отож під час дії цієї сили плитка реагує та починає “викручуватися” з мощеної поверхні рівноцінно тому, як колесо прокручується по цій поверхні. Саме у цей момент важливим фактором стає висота бруківки. Вона визначає, як добре сила кочення буде поглинатися, а плитка залишатиметься на своєму місці.

Візьмемо плитку висотою 4,5 см. Через малу висоту бічної поверхні бруківка не здатна повноцінно триматися під час дії сили тертя кочення й тому “викручується”. Також, внаслідок цього, навантаження погано розподіляється на сусідні елементи та більше енергії йде на краї плитки. Вони сколюються, а сама поверхня руйнується.
Протилежна ситуація з плиткою, що має висоту 8-12 см. Коли на неї діє сила тертя кочення, навантаження розподіляється рівномірно між нею та сусідніми елементами, що дозволяє плитці не “викручуватися” та, як наслідок, не руйнуватися. Відповідно, чим вищою є бруківка – тим більшою є площа бічних поверхонь і тим навантаження краще розподіляється на сусідні елементи й на всю бруковану поверхню. Це дає нам більшу стійкість та довговічність тротуарного покриття.
Тому коли обираєте плитку, відштовхуйтеся від її майбутнього призначення. Плитки з малою висотою (4,5 см-6 см) підійдуть для подвірʼїв, де низька швидкість руху автомобіля. Плитки з висотою 8-12 см ефективно використовувати для промислових площ та доріг з інтенсивним рухом, адже вони краще поглинають навантаження від прискорення та гальмування.

Бруківка з переплетенням

Для покриття проїзних частин, професіонали рекомендують використовувати бруківку з переплетенням (наприклад «Фалка» або «Гантель»). Тротуарна плитка з переплетенням буде у рази краще розподіляти навантаження на поверхню, а також більш щільно утримувати бруківку від зсувів. У разі використання «Цегли» для доріг, слід уникати розкладки типу «паркет», проте застосовувати розкладки типу «ялинка», тощо.

Як треба розміщувати плитку?

Бруківку без переплетення важливо розміщати під кутом 45* до напрямку руху, це дозволить більш ефективно розподіляти навантаження порівняно з кладкою перпендикулярно або паралельно до руху. Таким чином можна запобігти зсувам або іншим деформаціям та подальшому руйнуванню плитки на проїзній частині.
Повний асортимент бруківки від Мій Двір можна переглянути в каталозі, там же можна зручно та швидко оформити замовлення. Звертайтеся, ми завжди раді допомогти.
 
Купити плити та плитку можна на сайті виробника «Мій двір».
Більше інформації ви можете дізнатись за телефоном:
0 800 302 103